20 Şubat 2016 Cumartesi

Mevlevi Sema Törenleri Zamanları ve Yerleri 2016


Mevlevi Sema Törenleri 2016

Mevlevi Müzik ve Sema Topluluğu, Hollanda, Monako, İsveç, İspanya, Norveç ve İngiltere Kraliyet aileleri de yaptıkları sema törenlerine iştirak etmişlerdir. Çeşitli tarihi mekânlarda semâ törenleri (Mevlevi Sema gösterileri) düzenleyerek, tüm dünyada sergiledikleri sema törenleriyle, insanlığın barış elçisi görevini yerine getirmektedirler. UNICEF tarafından "Dünya Kimsesiz Çocuklara Yardım Komitesi"nin Brüksel’deki etkinliklerine katılmışlar.

Mevleviliğin dünya çapında tanınmasının en önemli unsurları Mevlevi Sema Gösterisi ( Mevlevi Sema Töreni ).  Yaklaşık 800 yıldır uygulanan bu sufi töreni, doğu medeniyetinin içinde yer alan en önemli kültürel miraslarından biridir. Mevlevi Sema Töreni, kulun hakikate yönelerek, aşkla yücelip nefsini terk ederek Hakk’ta yok oluşu ve olgunlaşmış bir kul olarak tekrar geri dönüşünü temsil eden, manevi bir yolculuktur. Mevlevi Müziği ve Sema Töreni, klasik saz ve vokallerden oluşan Mevlevi saz heyeti tarafından icra edilen eser eşliğinde yapılır. Mevlevi saz heyetinin sunduğu 15 dakikalık dini musiki (ilahiler) konseri ile başlar ve sonrasında 45 dakika süren Mevlevi Müziği ve Sema Törenine geçilir.

Mevlevi Müzik ve Sema Topluluğu farklı tarihi mekânlarda bu etkinliği düzenlemektedir.

Mevlevi Semâ Törenleri (Sema Gösterileri) Yapılan Mekânlar:

Sütlüce - Elif Efendi Derviş evi, Beyoğlu - Galata Mevlevihanesi Derviş Evi, Zeytinburnu - Yenikapı Mevlevihanesi Derviş Evi, Cankurtaran Mevlevi İsmail Dede Efendi Derviş Evi, Eyüp Bahariye Mevlevihanesi, Sultanahmet Etkinlik Salonları, Sirkeci Cağaloğlu Kültür Merkezi Etkinlik Salonu, SultanAhmet Tarihi Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi

e-postanız ( info@rumimevlevi.com ) ile rezervasyon yapmak isterseniz yollamanız gereken mecburi bilgileriniz:
a - Sema Törenine katılmak istediğiniz tarih nedir?
b - Sorumlu kişinin adı ve soyadı nedir?
c - Sema Törenine katılacak kişi sayısı nedir?
d - Sorumlu kişinin cep telefonu numarası nedir?

Mevlevi Sema Törenleri her gün yapılmaktadır.

Eyüp - Bahariye Mevlevihanesi

Bahariye Mevlevihanesi, 1873 yılında inşa edilmiş bir mevlevihaneydi. 1970 yılına dek parça parça olmak üzere hepsi yıkıldı. Ardından aynı yerinde 2008 yılında yeni baştan yapıldı. Hazirana dek her ayın ilk Çarşambası, Derviş Törenleri düzenlenen Mevlevihane'de bu gösterileri izlemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Programlarda çok kez doluluk söz konusu olduğundan önceden biletlerinizi almanızı tavsiye ederiz. Koltuklar numaralı olduğundan yerler kısıtlıdır. Rezervasyon için; www.rumimevlevi.com web adreslerine göz atabilir ya da info@rumimevlevi.com e-posta adresine mesaj yollayabilirsiniz.
Çağrı Merkezi : +90 505 678 06 18        /    +90 535 210 45 65


Zeytinburnu - Yenikapı Mevlevihanesi

1597 yılında açılan Yenikapı Mevlevihanesi’nin başlangıçta semahane, mescit, harem, sebil, türbe ve 18 derviş hücresinden meydana gelmiş olduğu ifade edilir. 9 Eylül 1961’de çıkan yangın sonucu büyük oranda tahrip olmuştur. 7 Mayıs 1997'de çıkan ikinci yangında ise tamamen kullanılamaz hale gelmiştir. 2005 yılında başlanan ve 2009 yılında biten restorasyon çalışmalarından sonra Mevlevihane özgün detaylarına uygun bir görünüm kazanmıştır. Her ayın son çarşambası, Derviş Törenleri düzenlenen Mevlevihane'de bu gösterileri izlemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Programlarda çok kez doluluk söz konusu olduğundan önceden biletlerinizi almanızı tavsiye ederiz. Koltuklar numaralı olduğundan yerler kısıtlıdır. Rezervasyon için; www.rumimevlevi.com web adreslerine göz atabilir ya da info@rumimevlevi.com e-posta adresine mesaj yollayabilirsiniz.
Çağrı Merkezi : +90 505 678 06 18        /    +90 535 210 45 65


Sütlüce - Elif Efendi Derviş evi
Her ayın pazartesi günleri – (özel), Derviş Törenleri düzenlenen Mevlevihane'de bu gösterileri izlemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Programlarda çok kez doluluk söz konusu olduğundan önceden biletlerinizi almanızı tavsiye ederiz. Koltuklar numaralı olduğundan yerler kısıtlıdır. Rezervasyon için; www.rumimevlevi.com web adreslerine göz atabilir ya da info@rumimevlevi.com e-posta adresine mesaj yollayabilirsiniz.
Çağrı Merkezi : +90 505 678 06 18        /    +90 535 210 45 65

Beyoğlu - Galata Mevlevihanesi

Hareketli semtlerden Taksim'de yer alan Galata, Yerli ve yabancı turistlerin gezi rotalarından biridir. Galata Kulesi, müzik mağazaları ve Türk geleneklerinin modern ürünlerinin satıldığı renkli semtte, aynı zamanda Galata Mevlevihanesi bulunur. Her ayın ikinci Pazar, Derviş Törenleri düzenlenen Mevlevihane'de bu gösterileri izlemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Programlarda çok kez doluluk söz konusu olduğundan önceden biletlerinizi almanızı tavsiye ederiz. Koltuklar numaralı olduğundan yerler kısıtlıdır. Rezervasyon için; www.rumimevlevi.com web adreslerine göz atabilir ya da info@rumimevlevi.com e-posta adresine mesaj yollayabilirsiniz.
Çağrı Merkezi : +90 505 678 06 18        /    +90 535 210 45 65


Sultanahmet Etkinlik Salonları ve Sirkeci Cağaloğlu Kültür Merkezi Etkinlik Salonu:

2 ayrı etkinlik salonu vardır. Birincisi 1470 yılında yapılmış olan tarihi bir kültür merkezi salonu. İkincisi 1900 yılında yolcular için inşa edilmiş olan bekleme salonu. Her Salı, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi ve Pazar, Derviş Törenleri düzenlenen etkinlik salonlarında sema gösterileri izlemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Programlarda çok kez doluluk söz konusu olduğundan önceden biletlerinizi almanızı tavsiye ederiz. Koltuklar numaralı olduğundan yerler kısıtlıdır. Rezervasyon için; www.rumimevlevi.com web adreslerine göz atabilir ya da info@rumimevlevi.com e-posta adresine mesaj yollayabilirsiniz.
Çağrı Merkezi : +90 505 678 06 18        /    +90 535 210 45 65


Cankurtaran Mevlevi İsmail Dede Efendi Derviş Evi

İsmail Dede Efendi 1818–1846 yılları arasında bu evde yaşadığı için, 1984 yılında restore edildi. Şu anda Mevlevi müzesi olarak da hizmet veren mekân, iki kattan oluşuyor. Üst katta iki oda ve bir sofa, alt katta bir salon vardır. Her Cuma (özel), Derviş Törenleri düzenlenen mekânda bu gösterileri izlemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Programlarda çok kez doluluk söz konusu olduğundan önceden biletlerinizi almanızı tavsiye ederiz. Koltuklar numaralı olduğundan yerler kısıtlıdır. Rezervasyon için; www.rumimevlevi.com web adreslerine göz atabilir ya da info@rumimevlevi.com e-posta adresine mesaj yollayabilirsiniz.
Çağrı Merkezi : +90 505 678 06 18        /    +90 535 210 45 65